Po kontroli dwa tygodnie na sformułowanie zastrzeżeń
Wraz z zakończeniem kontroli podatkowej, przedsiębiorca otrzymuje protokół zawierający informacje o jej przebiegu i wnioski z niej wypływające.
Jaki jest czas na sformułowanie zastrzeżeń po kontroli podatkowej?
Protokół przygotowuje urzędnik, który wcześniej przeprowadzał kontrolę. Podatnik może przyjąć do wiadomości postanowienia płynące z dokumentu lub je zakwestionować w ciągu 14 dni od daty otrzymania protokołu. W tym okresie może złożyć wyjaśnienia lub przedstawić swoje zastrzeżenia. Gwarantuje mu to artykuł 291 § 1 Ordynacji podatkowej. Po upływie tego okresu nieodwołalnie traci możliwość złożenia odwołania, ponieważ termin ten jest nieprzywracalny.
Otrzymany protokół powinien zawierać dokładną charakterystykę badanego przedsiębiorstwa i przedmiotu kontroli. Ponadto należy w nim zamieścić dane kontrolujących, datę i miejsce kontroli, spis dokonanych w ramach kontroli czynności, wszystkie ustalenia i wnioski płynące z postępowania oraz ocenę prawną. Ponadto, prawidłowo przygotowany protokół powinien zawierać pouczenie o prawie kontrolowanego podatnika do złożenia zastrzeżeń i wyjaśnień oraz o prawie dokonania korekty deklaracji podatkowej. Podatnik otrzymuje jedną z dwóch identycznych wersji protokołu na własność. Drugą podpisuje i zwraca do urzędu.
Podatnik ma prawo do przedstawienia swoich wątpliwości odnośnie wniosków płynących z protokołu. Powinien przygotować odpowiednie pismo, które będzie zawierało dane jego oraz urzędników, którzy przeprowadzali kontrolę, wskazanie numeru dokumentu, do którego nawiązuje, opis zastrzeżeń oraz jego własnoręczny podpis. Wątpliwości mogą dotyczyć na przykład sposobu ustalenia stanu faktycznego lub oceny prawnej sprawy. Jednakże swoje zarzuty należy poprzeć konkretnymi dokumentami, świadczącymi o nieprawidłowościach. Zgodnie z interpretacją wydaną w dniu 9 lipca 2010 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, nr sygn. ILPP2/443-550/10-2/EN, wnioski dowodowe, które nie zostały poparte stosownymi dokumentami, nie mają statusu zastrzeżeń, do których urzędnicy muszą się ustosunkować.
Urzędnikom również przysługuje 14 dni, na zapoznanie się z otrzymanym wnioskiem z zastrzeżeniami. Przez ten okres podatnik powinien otrzymać odpowiedź na swoje pismo, zawierającą decyzję oraz uzasadnienie faktyczne i prawne stanowiska jednostki kontrolującej.
- Zastaw na prawach jako forma zabezpieczenia wierzytelności
- Doręczenie przesyłek sądowych przez komornika – z jakimi wiąże się kosztami?
- Zajęcie wynagrodzenia z umowy zlecenia przez komornika
- Wyjawienie majątku dłużnika na wniosek wierzyciela
- Zajęcie pensji przez komornika - jakie obowiązki ma pracodawca?
- Biała lista podatników VAT – czym jest i jakie dane zawiera?
- Utrzymywania czystości na chodniku przy nieruchomości – czyj to obowiązek?
- Zaniżenie wartości odszkodowania za wywłaszczenie pod budowę drogi
- Wykupiłeś domenę internetową, ale czy jesteś jej właścicielem? Dlaczego warto i jak chronić domenę z prawnego punktu widzenia?
- Podział zamówień publicznych na części w nowej ustawie PZP