0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Przekroczenie limitu zwolnienia z VAT na przykładzie

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

W grudniu nastąpiło przekroczenie limitu zwolnienia z VAT. Czy tej sytuacji muszę opodatkować całą transakcję czy tylko nadwyżkę, która spowodowała przekroczenie?

Patrycja, Konin

 

Przede wszystkim proszę mieć na względzie, że przekroczenie limitu zwolnienia z VAT powoduje konieczność rejestracji jako czynny podatnik na formularzu VAT-R. Od 1 stycznia 2017 roku na mocy znowelizowanych przepisów ustawy o VAT, jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku przekroczy kwotę 200 000 zł obrotu (aktualny na 2018 r.), zwolnienie traci moc, począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Zatem opodatkowaniu podlega cała transakcja, która powoduje przekroczenie limitu.

Przykład 1.

Przedsiębiorca X prowadzi działalność gospodarczą od 2016 roku. Do tej pory korzystał z tzw. zwolnienia podmiotowego z VAT, które przysługiwało mu z uwagi na to, że nie osiągał wartości sprzedaży, której przekroczenie obligowałoby go do zarejestrowania się jako podatnik VAT.

Do listopada 2017 roku podatnik uzyskał sprzedaż na poziomie 165 000 zł. Jednak 3 grudnia 2017 roku dokonał sprzedaży na kwotę 40 000 zł. Stąd opodatkowaniu będzie podlegała wartość całej transakcji z dnia 3 grudnia. Dodatkowo przedsiębiorca powinien przed wykonaniem usługi zarejestrować się do VAT.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów