Poradnik Przedsiębiorcy

Jak rozliczać faktury otrzymane od małych podatników?

Faktura VAT-MP bywa czasem postrzegana niezbyt przychylnie przez przedsiębiorców. Konieczność szczególnego potraktowania dokumentu od małego podatnika rozliczającego się metodą kasową nie powinna być jednak problematyczna - wystarczy poznać podstawowe zasady.

Kim jest mały podatnik rozliczający się metodą kasową? Jest to taki przedsiębiorca, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzedzającym roku podatkowym wartości 1 200 000 euro. Dodatkowo taka osoba musi zadeklarować w urzędzie skarbowym, iż wybiera rozliczanie się metodą kasową.

Kiedy ma się do czynienia z fakturą małego podatnika? Obok klasycznych elementów faktury, dokument taki zawiera dodatkowo frazę “metoda kasowa”.

Podatnik, który dokonuje zakupu u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, musi pamiętać, że prawo do odliczenia podatku VAT następuje dopiero w momencie zapłaty za usługę lub towar. Jeśli przedsiębiorca odliczy naliczony podatek wcześniej, może mu zostać postawiony zarzut zaniżenia zobowiązania podatkowego - to natomiast wiązać się może z konsekwencjami karno-skarbowymi.

Jeśli zdarzy się, że podatnik w danym okresie uregulował tylko część należności, możliwe jest odliczenie podatku VAT w części, proporcjonalnie do uiszczonej zapłaty.

Jak więc widać, faktury małego podatnika rozliczającego się metodą kasową nie są straszne. Istotne jest jedynie pamiętanie, że odliczanie podatku VAT w przypadku takiego dokumentu nie występuję - jak zazwyczaj - w momencie otrzymania faktury, ale w momencie opłacenia należności.