Poradnik Przedsiębiorcy

Kiedy można skorzystać z ulgi za zakup kasy fiskalnej?

Mam pytanie dotyczące ulgi za zakup kasy fiskalnej. Kasę zakupiłem pod koniec czerwca, lecz ewidencjonowanie rozpocznę w lipcu. Jestem czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się miesięcznie. Kiedy mogę skorzystać z ulgi?

Juliusz, Gdynia

 

Kwestie związane z kasami rejestrującymi reguluje m.in. art. 111 ustawy o VAT. Właśnie w nim należy szukać odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie. Bowiem jak wynika z art. 111 ust. 1 pkt. 4 podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Z ulgi na zakup kasy fiskalnej można skorzystać najwcześniej w rozliczeniu za okres, w którym rozpoczęto ewidencjonowanie sprzedaży za jej pomocą, czyli w tym przypadku w deklaracji VAT za lipiec.