Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z różnych powodów musi ją zawiesić. Najczęściej robią to osoby prowadzące jednoosobową działalność. W praktyce zdarza się jednak, że działalność gospodarczą zawieszają także osoby prawne. Zawieszenie spółki z o.o. - jakich obowiązków sprawozdawczych należy dopełnić?
Zawieszenie działalności spółek z KRS
Jak już pisaliśmy, działalność gospodarczą mogą zawieszać także spółki. Mogą to zrobić spółki prawa handlowego – zarówno spółki osobowe, takie jak:
- spółka jawna,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowa,
jak i spółki kapitałowe, czyli spółka z o.o. i spółka akcyjna.
Korzyści z zawieszenia działalności gospodarczej
Zawieszenie spółki to w praktyce przerwa w prowadzonej działalności gospodarczej. Najważniejsza korzyść z zawieszenia to zwolnienie spółki z płatności zaliczek na podatek dochodowy. W okresie zawieszenia działalności gospodarczej:
- wspólnicy spółek osobowych są zwolnieni z obowiązku płacenia zaliczek na podatek dochodowy (PIT lub CIT) za okres zawieszenia w odniesieniu do dochodów osiągniętych za pośrednictwem spółek osobowych, które zawiesiły działalność;
- spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne oraz spółki komandytowe są zwolnione z obowiązku zapłaty zaliczek na podatek dochodowy CIT za okres zawieszenia działalności.
Co ważne, nie trzeba składać deklaracji, w tym deklaracji ZUS i VAT. W okresie zawieszenia podmiot wpisany do KRS nie powinien podejmować żadnych czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą z wyjątkiem działań mających na celu zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.
Na jak długo można zawiesić działalność gospodarczą spółki?
Spółka prawa handlowego może zawiesić działalność gospodarczą:
- z dowolnego powodu – na przykład, jeśli ma przejściowe problemy z prowadzeniem firmy itp.;
- jeśli nie zatrudnia pracowników.
Spółka może zawiesić działalność na okres nie krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 24 miesiące. Tym samym ustawodawca w przypadku spółek wpisanych do KRS ograniczył długość zawieszenia.
Zawieszenie rozpoczyna się w dniu wskazanym we wniosku o zawieszenie działalności, składanym się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), ale data jego rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku.
Natomiast w przypadku wznowienia data wznowienia działalności nie może być wcześniejsza niż data złożenia wniosku o wznowienie działalności.
Co należy zrobić, aby zawiesić działalność?
Działalność prowadzona w formie spółki prawa handlowego jest zawieszana w Krajowym Rejestrze Sądowym.
W tym przypadku działalność zawieszamy za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych.
Informacje o zawieszeniu działalności są przekazywane z KRS do:
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – do Centralnego Rejestru Płatników Składek;
- Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP);
- Krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (tj. rejestru REGON).
Powyższe rozwiązanie należy uznać za słuszne, ponieważ przedsiębiorca nie musi o zawieszeniu informować GUS-u, urzędu skarbowego i wyrejestrowywać spółki jako płatnika składek ZUS.
Aby skutecznie zawiesić działalność w KRS, trzeba:
- podjąć uchwałę o zawieszeniu spółki. Uchwała podejmowana przez zarząd albo wspólników spółki (w zależności od sposobu reprezentacji) powinna zawierać numer rejestrowy KRS, NIP, adres, a także informację o tym, ile zawieszenie ma trwać;
- złożyć do KRS wniosek o zawieszenie działalności spółki. Do wniosku trzeba dołączyć uchwałę o zawieszeniu spółki.
Informacja o zawieszeniu albo wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej jest zamieszczona w dziale 6 rejestru przedsiębiorców.
Odwieszenie i zawieszenie spółki z o.o. a obowiązki sprawozdawcze
Spółka z o.o. czasem przerywa zawieszenie działalności gospodarczej lub kończy się maksymalny okres zawieszenia działalności.
Przykład 1.
Spółka z o.o. zawiesiła działalność gospodarczą w 2020 roku. W listopadzie 2021 roku ją wznowiła. Po miesiącu ponownie zawiesiła działalność. W okresie odwieszenia spółka planowała przeprowadzenie jednej transakcji. Nie doszła ona do skutku. Spółka zatem w listopadzie nie miała żadnej sprzedaży, zakupów ani nie poniosła żadnych kosztów. Czy w przypadku takiego wznowienia działalności podatnik musi sporządzać sprawozdanie finansowe za 2021 rok?
Przypomnijmy, że ze zwolnienia ze sporządzania sprawozdania finansowego może skorzystać spółka w zawieszeniu, jeśli nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego, zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników.
W naszym przypadku podatnik nie mógł nie zamknąć ksiąg rachunkowych za 2021 roku. Tym samym w tym przypadku winno odbyć się zwyczajne zgromadzenie wspólników. Ma ono na celu zatwierdzenie sprawozdania finansowego.
W przypadku przerwania zawieszenia spółka musi więc sporządzać sprawozdanie finansowe.
Podsumowując, każde odwieszenie działalności spółki z o.o. wiąże się z koniecznością sporządzenia sprawozdania finansowego. Ponadto musi być zwołane zwyczajne zgromadzenie wspólników, które to sprawozdanie zatwierdzi.