0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Praca zdalna w końcu w Kodeksie pracy!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kiedy kilka lat temu rozpoczęła się pandemia koronawirusa, pierwszym krokiem walki z nią było wysłanie pracowników – tam, gdzie było to możliwe – do pracy z domu. Praca zdalna od tej pory stała się bardzo popularna, ale co ciekawe – nadal nie ma ona unormowań w Kodeksie pracy. Ma się to jednak zmienić!

Praca zdalna – dotychczas specustawa

Praca zdalna na ten moment nie ma swojego miejsca w Kodeksie pracy. Zapis jej dotyczący pojawił się dopiero w pierwszej ustawie pomocowej i był bardzo ubogi. Dopiero kolejna ustawa specjalna z 19 czerwca 2020 roku, czyli Tarcza 4.0, wprowadziła szereg dodatkowych zapisów odnoszących się do tej formy pracy. Są to jednak rozwiązania tymczasowe, bowiem mogą być stosowane tylko przez okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, a także przez okres 3 miesięcy po ich odwołaniu.

Przepisy o pracy zdalnej w formie zmian w Kodeksie pracy wejdą w życie na początku 2023 roku - poinformowała minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg!

Praca zdalna znajdzie miejsce w kodeksie!

W Kodeksie pracy praca zdalna nigdy nie miała swojego miejsca. Faktycznie zapisy o pracy z domu znajdują się w kodeksie, ale są to przepisy dotyczące telepracy. Telepraca nie jest jednak tym samym, co praca zdalna. W nowym Kodeksie pracy pojawi się definicja pracy zdalnej oraz zostaną ugruntowane takie kwestie, jak:

  • polecenie pracy zdalnej;
  • koszty pracy zdalnej;
  • prawo pracodawcy do kontroli pracy zdalnej;
  • okazjonalna praca zdalna – 24 dni w roku;
  • wypadki podczas pracy zdalnej.

Co ciekawe, według projektu pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością i kobietom w ciąży.

Praca zdalna w końcu znajdzie swoje miejsce w Kodeksie pracy. Jest to bardzo dobra wiadomość zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. Nowy Kodeks pracy normujący pracę zdalną ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Na razie jest w procesie legislacji.

Przy okazji zmian w Kodeksie pracy resort planuje także nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów