Poradnik Przedsiębiorcy

Czy można wystawiać faktury z datą wsteczną?

Proszę o informację czy wystawianie faktury z datą wsteczną jest prawidłowe? Wiem o 7-dniowym terminie na wystawienie faktury, ale czasem to za mało.

Konrad, Gdańsk

 

Nie jest dopuszczalne wystawianie faktur z datą inną niż faktyczna. Dobrą wiadomością jest to, że od stycznia 2014 roku zmieniły się przepisy dotyczące fakturowania, w tym wydłużeniu uległ czas na ich wystawienie. Zgodnie z art. 106i ustawy o VAT, fakturę dokumentującą dokonanie dostawy towaru czy wykonanie usługi można wystawić nawet do 15-ego dnia kolejnego miesiąca. Tak samo jest w przypadku otrzymania zaliczek.

Siedmiodniowy termin już zatem nie obowiązuje, dzięki czemu przedsiębiorcy mają więcej czasu na wystawienie faktury zgodnie z przepisami podatkowymi.