0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kaucja od najemcy mieszkania jako przychód w KPiR

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Prowadzę działalność polegającą na wynajmie mieszkań. Od każdego najemcy pobieram kaucję, którą zatrzymuję, jeśli w mieszkaniu zostaną wyrządzone jakieś szkody. Czy pobrana kaucja jest moim przychodem? W jaki sposób mogę ją zaksięgować?

Waldemar, Radom

 

Kaucja od najemcy ma charakter zwrotny, więc nie może stanowić przychodu, zanim nie zostanie rzeczywiście zatrzymana z powodu złamania określonych postanowień umowy najmu. Gdy stwierdzi Pan takie naruszenie i zatrzyma kaucję pobraną od wynajmującego w części lub w całej wysokości, wówczas będzie stanowić ona Pana przychód, który należy opodatkować podatkiem dochodowym. Zatrzymaną kwotę trzeba zaksięgować w kolumnie 8 KPiR - pozostałe przychody.

Proszę pamiętać, że zatrzymana kaucja jest odszkodowaniem, a nie obrotem wynikającym ze sprzedaży ani zaliczką czy zadatkiem, dlatego nie jest opodatkowana VAT i nie wystawia się do niej faktury. Właściwym udokumentowaniem zdarzenia jest tutaj wystawienie noty księgowej. Taki dokument może być przekazany najemcy jako potwierdzenie zatrzymania kaucji.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów