Przedsiębiorcy będący czynnymi podatnikami VAT, muszą rozliczać podatek VAT względem urzędu skarbowego. Aby móc właściwie się rozliczyć, muszą prowadzić ewidencję zakupów i sprzedaży. Dowiedz się, kiedy odliczyć VAT od zakupu towarów handlowych?
Kiedy odliczyć VAT od zakupu towarów handlowych?
Odliczenie VAT od zakupów przysługuje przedsiębiorcy na mocy art. 86 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z przepisem, podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Co do zasady prawo to przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są przez przedsiębiorcę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Ważne! Za kwotę podatku naliczonego należy przyjąć sumę kwot podatku, wynikającą z faktur zakupowych, otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, dokonania częściowej lub całkowitej zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi. |
Należy także pamiętać, że w przypadku importu towarów podstawą do odliczenia podatku VAT jest dokument celny.
Kiedy odliczyć VAT od zakupu towarów handlowych - moment powstania obowiązku podatkowego
Prawo do obniżenia podatku VAT od zakupów podatnik nabywa w momencie powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub dokument celny.
Za chwilę powstania obowiązku podatkowego uznaje się:
-
moment dostawy towarów i wykonania usługi,
-
moment dokonania zapłaty (całości lub części) za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
W przypadku, gdy podatnik nie dokona odliczenia podatku VAT we właściwym terminie, możliwe jest odliczenie podatku w deklaracji składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Warto również pamiętać, że zakup towarów handlowych podatnik może ująć w księdze przychodów i rozchodów, jako koszt uzyskania przychodu, nawet jeśli towar ten nie zostanie sprzedany.
Odliczenie VAT od towarów handlowych na przykładach
Przykład 1.
W styczniu 2017 r. przedsiębiorca otrzymał fakturę za zakup towarów handlowych, ale nie odliczył VAT od poniesionego wydatku w bieżącym okresie rozliczeniowym, ponieważ zapomniał. Co w takiej sytuacji powinien zrobić podatnik przy założeniu, że składa deklaracje VAT miesięcznie?
W tej sytuacji podatnik ma prawo do odliczenia VAT od wydatku w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, czyli w lutym lub marcu.
Przykład 2.
Podatnik zakupił towar handlowy do firmy, w związku z czym otrzymał fakturę, na której widnieje data wystawienia 19.01.2017 r., oraz data zakończenia dostawy towarów 01.02.2017 r. Dokument wpłynął do przedsiębiorcy w dniu dostawy towarów. Wobec tego, kiedy przedsiębiorca może odliczyć VAT od poniesionego wydatku?
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT w lutym, czyli w okresie rozliczeniowym, kiedy otrzymał dokument księgowy. Jeżeli tego nie dokona, prawo do odliczenia będzie mu przysługiwało jeszcze przez dwa kolejne okresy rozliczeniowe, czyli w marcu bądź w kwietniu.
Przykład 3.
Podatnik rozliczający się miesięcznie zapomniał rozliczyć faktury na zakup towarów handlowych, które otrzymał w styczniu 2017 r. Czy wobec tego może odliczyć VAT w bieżącym okresie za maj 2017?
Podatnik nie może odliczyć podatku VAT w bieżącej deklaracji za maj 2017 z faktury otrzymanej w styczniu 2017 r., ponieważ zgodnie z prawem, może to zrobić tylko przez trzy okresy rozliczeniowe, licząc od chwili otrzymania dokumentu. W zaistniałych okolicznościach podatnik może dokonać odliczenia VAT z faktury, poprzez dokonanie korekty deklaracji VAT-7 za styczeń 2017.
Księgowanie zakupu towarów handlowych w systemie wfirma.pl
Faktury za zakup towarów handlowych księgowane są w systemie wfirma.pl za pomocą zakładki: WYDATKI » DODAJ WYDATEK » FAKTURA VAT lub FAKTURA (BEZ VAT) » ZAKUP TOWARÓW HANDLOWYCH ORAZ MATERIAŁÓW PODSTAWOWYCH. Dokumenty zakupowe można księgować, wpisując:
-
podsumowanie faktury (zakładka Stawki) lub
- wpisując wszystkie pozycje faktury (zakładka Pozycje). Druga metoda aktualizuje katalog produktów.
Po zapisaniu wydatku za zakup towarów bądź materiałów zostanie on zaksięgowany w kol. 10 Księgi Przychodów i Rozchodów - zakup towarów handlowych i materiałów oraz w Rejestrze zakupu VAT w celu odliczenia podatku VAT.