Ustawa Prawo przedsiębiorców wprowadza możliwość niezarejestrowania drobnej działalności jako działalności gospodarczej, jeśli przychody z niej nie przekraczają 75% minimalnego wynagrodzenia. W internecie często spotyka się nazywanie takiej działalności nieewidencjonowaną. Czy działalność nierejestrowa i nieewidencjonowana to to samo?
Patrycja, Wołów
Na gruncie przepisów wprowadzonych przez art. 5 ustawy Prawo przedsiębiorców: nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207 oraz z 2023 r. poz. 1667), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.
- od 1 stycznia do 30 czerwca wynosił 3 181,50 zł, czyli 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie
- a od 1 lipca 2024 roku wynosi 3 225 zł, czyli 75% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w tym okresie.
Pojęcie działalność "nieewidencjonowana", "działalność nierejestrowana" lub "działalność nierejestrowa" oznaczają to samo. Żadna z tych definicji nie jest wskazana wprost w ww. ustawienie, wykształciły się one w mowie potocznej i przybrały formę powszechną, stosowaną w codziennym użytku. Formy te zamiennie stosują nawet niektóre organy administracji publicznej (np. ZUS).
Z punktu widzenia formalnego, działalność, która nie wymaga wpisu do CEIDG, powinno nazywać się działalnością nierejestrowaną, nierejestrową - nazewnictwo takie lepiej oddaje istotę wprowadzonego prawa, czyli brak obowiązku rejestracji drobnej działalności jako działalności gospodarczej w CEIDG.
Używanie pojęcia "działalność nieewidencjonowana" oznacza w tym wypadku brak obowiązku wpisu danej działalności w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej - czyli nieewidencjonowania w CEIDG.
W związku z powyższym stosowanie pojęcia "działalność nieewidencjonowana" może prowadzić do błędnego wniosku, że przychody z tej działalności nie wymagają ewidencjonowania, dokumentowania. Jednakże taka działalność (mimo że niewpisana do CEIDG ze względu na nieprzekroczenie limitu przychodu) raportowania wymaga - przedsiębiorca "nierejestrowy" ma obowiązek prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży (np. formie papierowej i powinna ona zawierać wartość sprzedaży za dany dzień).
Jasne rozróżnienie pomiędzy pojęciem działalność nierejestrowa i nieewidencjonowana pozwoli uniknąć pomyłek oraz może uchronić przed przykrymi konsekwencjami podatkowymi.
Warto zauważyć, że różne przepisy zawierają odmienne definicje pojęcia działalności gospodarczej. I tak według ustawy Prawo przedsiębiorców działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Natomiast według przepisów o VAT działalność gospodarcza, to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. (...) Dlatego "działalność nieewidencjonowana" może oznaczać co innego w rozumieniu przepisów Prawa przedsiębiorców, a co innego według przepisów o podatku VAT. W związku z tym, używając danego pojęcia, należy zwrócić uwagę, w jakim kontekście jest omawiane.