0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odliczenie składek ZUS od dochodu małżonka - interpretacja

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych za rok 2016 osiągnęłam stratę. Będę się rozliczać wspólnie z małżonkiem, który osiągnął dochód z pracy na etat. Z działalności płaciłam składki ZUS i zdrowotne. Czy zatem możliwe jest odliczenie składek ZUS od dochodu małżonka?

Anna, Warszawa

 

W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, jeżeli pomiędzy małżonkami przez cały rok istniała wspólność majątkowa, istnieje prawo do dokonania wspólnego rozliczenia rocznego na druku PIT-36.

Z samej konstrukcji zeznania PIT-36 nie wynika, że możliwe jest odliczenie składek ZUS od dochodu małżonka. W części E wskazuje się z osobna kwoty składek do wysokości dochodu każdego z małżonków. Zatem jeżeli podatnik poniósł stratę z działalności gospodarczej i nie osiągnął dochodu z innego źródła - to niestety nie będzie mieć możliwości dokonania odliczenia zapłaconej składki społecznej od dochodu małżonka.

Możliwe jest natomiast ujęcie składek społecznych w kosztach działalności, podnosząc tym samym kwotę straty możliwą do odliczenia w ciągu 5 kolejnych lat.

Inaczej kwestia wygląda z opłaconymi z tytułu prowadzonej działalności składkami zdrowotnymi. Możliwe jest ich odliczenie od podatku we wspólnym zeznaniu rocznym, nie ma znaczenia, że podatek pochodzi od dochodu osiągniętego przez małżonka.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów