Poradnik Przedsiębiorcy

Zakup używanego samochodu na podstawie umowy kupna

Chcę zakupić na umowę używany samochód osobowy, zarejestrować go na siebie a następnie zaliczyć do środków trwałych i odliczać od niego amortyzację. Czy dalej będę musiał prowadzić kilometrówkę? Czy pojazd musi być zarejestrowany tylko na mnie, czy może być także na drugą osobę, np. mamę? Jak będzie z odliczaniem paliwa i kosztów eksploatacji samochodu? Czy jak samochód zarejestruję na siebie i dodam go do środków trwałych firmy to dalej będę musiał zapłacić opłatę skarbową 2% od wartości po zakupie? Jak należy rozliczyć zakup używanego samochodu w powyższej sytuacji?

Mateusz, Gliwice

W takim wypadku umowa kupna będzie dowodem księgowym. Ujęcie pojazdu w środkach trwałych nie zwalnia z obowiązku opłacenia 2% PCC. Co ważne, podatek w wysokości 2% opłacony do dnia wprowadzenia pojazdu do ewidencji środków trwałych - zwiększa jego wartość początkową.

W przypadku kiedy współwłaścicielem będzie Pana mama - ustalając wartość początkową majątku wprowadzanego do środków trwałych, należy wziąć pod uwagę proporcjonalną część kwoty zakupu, wg udziału przypadającego na Pana.

Do samochodu wprowadzonego na środki trwałe nie trzeba już prowadzić kilometrówki w celu rozliczenia kosztów. Uzasadnione wydatki eksploatacyjne związane z pojazdem (paliwo, myjnia, bieżące naprawy, oleje, płyny itp), będą zatem kosztem firmowym w całości.