Przedsiębiorca decydujący się na zawieszenie działalności powinien mieć na uwadze, iż mimo to budynki niemieszkalne, budowle oraz grunty podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według wyższych stawek przewidzianych dla działalności gospodarczej. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami gmina może podjąć uchwałę, zgodnie z którą stawki te zostaną obniżone, z uwzględnieniem górnych granic stawek obowiązujących w danym roku podatkowym.
Podatek od nieruchomości a zawieszenie działalności
Z opinii Ministra Finansów jasno wynika, że w okresie nie wykonywania przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej grunty, budynki i budowle nadal pozostają w jego posiadaniu i podlegają opodatkowaniu Podatek od nieruchomości według wyższych stawek.
Potwierdzeniem takiego poglądu są liczne wyroki Sądów Administracyjnych (np. wyrok z 3 kwietnia 2012 r., sygn. I SA/Bd 24/12, wyrok z dnia 2 lutego 2011 r., sygn. I SA/Gd 1028/10, wyrok z dnia 10 września 2009 r., sygn. I SA/OI 474/09).
Jak wynika z art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy jest uprawniona do wprowadzenia, również w drodze uchwały, innych niż ustawowe zwolnień przedmiotowych w podatku od nieruchomości, w tym np. dla przedmiotów opodatkowania w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej – również z uwzględnieniem przepisów dotyczących pomocy publicznej.
Polecamy: