0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak prowadzić ewidencje przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Proszę o informację w jaki sposób prowadzić kilometrówkę do pojazdu leasingowanego, który jest wykorzystywany tylko do działalności, ale przed zmianą przepisów nie wymagał prowadzenia kilometrówki.

Marcin, Oława

 

Od 1 kwietnia zmianie uległy przepisy dotyczące odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z samochodami do 3,5 t. W przypadku samochodu osobowego należy podjąć decyzję czy pojazd będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie dla celów działalności czy też zachodzi prawdopodobieństwo użytku prywatnego.

Przy przeznaczeniu tylko na działalność należy zgłosić pojazd do US (na druku VAT-26), prowadzić szczegółową kilometrówkę dla celów VAT oraz sporządzić w firmie regulamin określający korzystanie z auta w firmie. Wtedy też od rat leasingowych i wszystkich innych wydatków związanych z pojazdem będzie przysługiwać 100% odliczenie VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT ewidencja przebiegu pojazdu powinna zawierać:

1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;

2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;

3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;

4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu obejmujący:

  • kolejny numer wpisu,
  • datę i cel wyjazdu,
  • opis trasy (skąd – dokąd),
  • liczbę przejechanych kilometrów,
  • imię i nazwisko oraz podpis osoby kierującej pojazdem

– potwierdzony przez podatnika w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;

5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

W przypadku użytku mieszanego nie ma żadnych dodatkowych obowiązków a odliczeniu podlega 50% VAT od rat leasingowych i innych wydatków eksploatacyjnych (i tu ważne: bez limitu kwotowego jakim było do tej pory 6000 zł), z wyjątkiem paliwa (brak możliwości odliczenia VAT do końca czerwca 2015, a potem 50%).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów