Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT korzystałem ze zwolnienia z VAT. Jednakże ze względu na wysokość sprzedaży musiałem zrezygnować z tego zwolnienia począwszy od marca 2016 r. Czy w takiej sytuacji przysługuje mi odliczenie VAT od wydatków poniesionych przed rejestracją (fakturę otrzymałem w lutym 2016 r.)?
Janek, Gliwice
Przepisy ustawy o VAT nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupów dokonanych przed rejestracją. Podstawowym warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest to, aby zakupione towary czy usługi były wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Aby móc z tego prawa skorzystać, podatnik musi posiadać status czynnego podatnika VAT.
Warunkiem umożliwiającym skorzystanie przez nabywcę towaru czy usługi z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest powstanie po stronie sprzedawcy obowiązku podatkowego od danej czynności oraz posiadanie faktury dokumentującej zakup.
W związku z powyższym, jeżeli zakupione przez Pana towary bądź usługi zostaną wykorzystane do sprzedaży opodatkowanej, czyli dokonanej po 1 marca 2016 r. (data rejestracji do podatku VAT na druku VAT-R), to przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury kosztowej otrzymanej w lutym. Odliczenia może Pan dokonać w marcu lub kwietniu przy miesięcznym sposobie rozliczania się z podatku VAT.
Natomiast w przypadku, gdy zakupione przez Pana towary lub usługi zostały wykorzystane do sprzedaży zwolnionej, czyli dokonanej przed 1 marca 2016 r., to nie ma Pan prawa do odliczenia podatku naliczonego od wspomnianej faktury kosztowej.