0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Czy ubezpieczenie OC zwiększa wartość początkową samochodu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zakupiłam do firmy samochód osobowy, który będzie środkiem trwałym. Przed wprowadzeniem samochodu do ewidencji środków trwałych wykupiłam ubezpieczenie OC. Czy zwiększy ona wartość początkową środka trwałego?

Julia, Wałbrzych

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku zakupu środka trwałego jego wartość początkową stanowi cena zakupu należna zbywcy powiększona o ewentualne koszty zakupu jak np. transport, montaż czy ubezpieczenie w drodze.

W ocenie organów podatkowych ubezpieczenie OC pojazdu nie jest kosztem związanym z zakupem, a więc nie zwiększy wartości początkowej samochodu. Nie ma również wpływu na kompletność i zdatność pojazdu do użytku.

Tego typu wydatek należy rozliczyć bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu. W przypadku KPiR odpowiednią do ujęcia wydatku będzie kolumna 13 - pozostałe wydatki.

Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w interpretacji o sygnaturze 1425/033/415/11/06/MB wydanej przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu gdzie czytamy: "koszt ubezpieczenia OC nie jest kosztem związanym z zakupem samochodu, nie stanowi ceny nabycia, a zatem nie może być zaliczony do wartości początkowej samochodu."

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów