0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Jak ująć na kasie fiskalnej otrzymane zaliczki za rezerwacje?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem właścicielem ośrodka wypoczynkowego, który czynny jest wyłącznie w okresie letnim. Jednakże rezerwacji klienci dokonują już wcześniej, wpłacając zaliczki w określonych kwotach. Jako że są to najczęściej osoby prywatne, sprzedaż taką ewidencjonuję na kasie fiskalnej. Jak jednak powinienem ująć łączny raport okresowy w mojej księdze przychodów i rozchodów oraz rejestrze VAT?

Sebastian, Kołobrzeg

 

Co do zasady, otrzymanie zaliczki generuje jedynie obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT. Natomiast przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych powstanie dopiero w momencie wykonania usługi.

Otrzymane zaliczki należy nabić na kasę. Jednak w takiej sytuacji, kiedy wprowadza Pan wartość łącznego raportu okresowego z miesiąca, w którym otrzymano zaliczki do swojej podatkowej księgi przychodów i rozchodów należy pamiętać, aby pomniejszyć jego wartość netto o otrzymane zaliczki. Wpłaty te dla celów porządkowych należałoby natomiast ujmować w osobnej ewidencji. Ponieważ otrzymanie zaliczki powoduje powstanie obowiązku podatkowego w VAT podatek VAT należy wykazać w Rejestrze sprzedaży w całej wartości już w okresie otrzymania zaliczek.

Dopiero w okresie rozliczeniowym, w którym nastąpi wykonanie usługi nastąpi księgowanie otrzymanych wcześniej zaliczek do KPiR. Należy pamiętać o tym, aby wartość netto księgowanego w tym okresie raportu powiększyć o przychody uzyskane z wcześniejszych zaliczek. Dlatego też warto jest prowadzić wspomniano wyżej ewidencję, dzięki której łatwiej będzie kontrolować wartości przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów