0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Odsetki od zaległości podatkowych - na jakie konto płacić?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Zapomniałem na czas zapłacić podatek do urzędu skarbowego. Na jakie konto wpłacić odsetki od zaległości podatkowych i jak zatytułować przelew?

 

Marek, Wrocław

 

Odsetek nie płaci się oddzielnie, tylko o kwotę wyliczonych odsetek należy powiększyć podatek do zapłaty. Wobec tego odsetki od zaległości podatkowych należy wpłacać na to samo konto, co główny podatek. Przykładowo, jeśli nie zapłaciliśmy podatku wynikającego z zeznania PIT-36, to odsetki wraz z główną należnością (kwotą podatku) powinniśmy wpłacić na konto, na które wpłacamy podatek PIT-36 (konto ds. PIT). Jeśli nie zapłaciliśmy podatku wynikającego z VAT-7, to odsetki wraz z główną należnością powinniśmy wpłacić na konto, na które wpłacamy podatek VAT (konto ds. VAT).

Od 1 stycznia 2020 roku odsetki podatkowe należy wpłacać na indywidualny mikrorachunek podatkowy, który można wygenerować  na stronie: Generator mikrorachunku podatkowego Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą generują mikrorachunek po numerze NIP.

Co do tytułu przelewu obowiązują podobne zasady: tytuł jest taki sam, jak w przypadku zapłaty głównego podatku. Należy w nim podać, czego dotyczy zapłata, jaki to okres rozliczeniowy oraz symbol formularza zeznania.

Dla poszczególnych rodzajów podatków stosuje się odpowiednie symbole:

  • PIT - zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych,
  • PPL - zaliczka na podatek liniowy,
  • PPE - zaliczka na zryczałtowany podatek dochodowy,
  • VAT-7 - deklaracja VAT podatnika miesięcznego,
  • VAT-7K - deklaracja VAT podatnika kwartalnego.

Biorąc pod uwagę powyższe np. dla zapłaty podatku dochodowego z odsetkami za styczeń 2020 r. symbol formularza będzie wyglądał: PIT - 01M18R, dla zapłaty podatku VAT za lipiec 2020r. symbol formularza będzie wyglądał: VAT-7 - 07M20R.

Jeśli kwota odsetek nie przekracza 8,70 zł, to nie trzeba ich wpłacać na konto urzędu.

Odsetki za zwłokę ustala się oddzielnie dla każdej zaległości podatkowej.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów