0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Kredyty, leasing i wynajem długoterminowy. Jak wybrać najlepszą formę finansowania dla firmy?

Wielkość tekstu:

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest zarządzanie flotą pojazdów. Wybór odpowiedniego sposobu finansowania samochodów firmowych jest kluczowy dla utrzymania płynności finansowej i efektywnego zarządzania kosztami. Wśród dostępnych opcji znajdują się kredyty samochodowe, leasing oraz wynajem długoterminowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji.

Kredyt samochodowy

Kredyty samochodowe są popularnym wyborem wśród przedsiębiorców, którzy chcą nabyć pojazdy na własność, choć częściej z tej formy finansowania korzystają osoby prywatne. Kredyt samochodowy może być przeznaczony nie tylko na zakup samochodów osobowych, ale również na motocykle, pojazdy ciężarowe, dostawcze oraz pojazdy specjalistyczne. Okres kredytowania zazwyczaj wynosi od 12 do 96 miesięcy, a najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy na pojeździe, cesja z polisy AC oraz weksel in blanco. Kredyt można uzyskać w placówce banku, online, bezpośrednio w salonie dilerskim lub komisie samochodowym.

Rodzaje kredytów samochodowych obejmują:

  • standardowy kredyt samochodowy: oferuje równe raty miesięczne przez cały okres kredytowania, co jest korzystne dla firm preferujących stałe miesięczne obciążenia.
  • kredyt 50/50: polega na płatności połowy wartości pojazdu przy podpisaniu umowy, a drugiej połowy po roku. Jest to dobre rozwiązanie dla firm, które mają dostęp do znacznych środków na początku.
  • kredyt z ratą balonową: charakteryzuje się niskimi miesięcznymi ratami z dużą ratą końcową. Idealny dla firm planujących regularną wymianę floty co kilka lat.

Na co zwrócić uwagę decydując się na kredyt samochodowy?

Przed wzięciem kredytu samochodowego, należy dokładnie przeanalizować RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania), dodatkowe opłaty oraz warunki wcześniejszej spłaty kredytu. Ważne jest również sprawdzenie, czy bank wymaga wykupienia dodatkowych ubezpieczeń np. GAP.

Kredyty, leasing i wynajem długoterminowy. Jak wybrać najlepszą formę finansowania dla firmy?

Leasing samochodu

Leasing samochodu to forma finansowania, która pozwala na użytkowanie pojazdu w zamian za miesięczną opłatę, w której w zależności od rodzaju zawartej umowy leasingowej spłacana jest wartość pojazdu lub usługa. Istnieją dwa główne rodzaje leasingu:

  • Leasing operacyjny: koszty leasingu są wliczane do kosztów uzyskania przychodu, co obniża podstawę opodatkowania. Po zakończeniu umowy leasingowej pojazd jest zwracany leasingodawcy.

  • Leasing finansowy: koszty amortyzacji pojazdu są księgowane po stronie leasingobiorcy. Leasingobiorca jest właścicielem pojazdu po spłacie ostatniej raty (leasing finansowy to finansowanie z wykupem).

Z leasingu mogą korzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni (w formie leasingu konsumenckiego, który pod względem formalnym przypomina najem długoterminowy). Według danych Związku Polskiego Leasingu, w Polsce główną siłą nabywczą nowych samochodów są firmy. W I kwartale 2024 roku sfinansowano zakup samochodów osobowych w formie leasingu i pożyczki o łącznej wartości ponad 12 mln złotych. To blisko o 35  proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku1, a wśród najczęściej wybieranych samochodów klienci coraz chętniej wybierają samochody Premium.  

- Leasing operacyjny na naszej platformie sprzedażowej cieszy się największym zainteresowaniem. W maju na tę formę finansowania zdecydowało się 74 proc. naszych klientów. Dla przedsiębiorców leasing operacyjny jest bardzo wygodny ze względu na stosunkowo łatwy sposób jego uzyskania oraz rozliczania kosztów z nim związanych. Klienci, którzy decydują się na tę formę finansowania samochodu, doceniają fakt, że decyzja dotycząca jej przyznania jest wydawana na podstawie oświadczenia klienta o przychodzie i dochodzie. Oznacza to, że w momencie, gdy decydujemy się na leasing nie musimy dokumentować swoich wyników finansowych, ponieważ decyzja wydawana jest na podstawie uproszczonej procedury. Dodatkowym atutem tej formy finansowania jest bardzo szybki czas decyzji, którą klienci naszej firmy mogą otrzymać nawet w ciągu godziny od momentu złożenia wniosku. Warto tu podkreślić, że w maju 92 proc. klientów, którzy wnioskowali o przyznanie leasingu operacyjnego, otrzymało pozytywną decyzję. Tak dobre wyniki, bo trend ten jest utrzymywany już od dłuższego czasu, są możliwe m.in. dzięki naszej wieloletniej współpracy z największymi instytucjami finansowymi w Polsce – komentuje Michał Garyga, Dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży w Superauto.pl.

Na co zwrócić uwagę wybierając leasing jako formę finansowania zakupu samochodu?

Wybierając leasing, warto zwrócić uwagę na RRSO, opłaty dodatkowe czy warunki ubezpieczenia. Ważne jest również zrozumienie warunków wykupu pojazdu po zakończeniu umowy leasingowej czy zakończenia umowy przed wskazanym terminem.

Kredyty, leasing i wynajem długoterminowy. Jak wybrać najlepszą formę finansowania dla firmy?

Kredyty, leasing i wynajem długoterminowy. Jak wybrać najlepszą formę finansowania dla firmy?

Wynajem długoterminowy

Wynajem długoterminowy staje się coraz popularniejszy zarówno wśród firm, jak i klientów indywidualnych. Z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że ta forma finansowania zyskuje na popularności, szczególnie wśród firm. Tylko w pierwszym kwartale, 25 proc. rejestrowanych pojazdów była finansowana w ramach umowy wynajmu długoterminowego, co przełożyło się na wzrost w wysokości 9,6 proc. względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

- Wynajem długoterminowy eliminuje problemy związane z posiadaniem pojazdu, takie jak utrata wartości czy konieczność sprzedaży pojazdu po kilku latach użytkowania. Dużym atutem tej formy finansowania są również stałe miesięczne koszty, które obejmują serwis, ubezpieczenie i inne koszty eksploatacyjne. Oznacza to, że nie musimy przejmować się rosnącymi kosztami serwisu lub ubezpieczenia, bo mamy gwarancję, że pierwsza i ostatnia rata będą takie same. Ma to szczególne znaczenie w przypadku firm, które posiadają już jakieś zobowiązania finansowe lub po prostu planują większe wydatki - komentuje Michał Garyga, Dyrektor Działu Wsparcia Sprzedaży w Superauto.pl.

Na co zwrócić uwagę wybierając wynajem długoterminowy?

Decydując się na wynajem długoterminowy samochodu, powinniśmy zapoznać się z ofertą finansowania - zwłaszcza, jeśli dopiero założyliśmy firmę. Warto również zwrócić uwagę na Ogólne Warunki Umowy (OWU), w których uwzględniono tabele opłat dodatkowych - przekroczenie limitu kilometrów, uszkodzenie pojazdu, procedury zwrotu pojazdu czy postępowania w przypadku awarii i wypadku.

Kredyty, leasing i wynajem długoterminowy. Jak wybrać najlepszą formę finansowania dla firmy?

Podsumowanie

Planując zakup samochodu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pojazd będzie służył w naszej firmie przez wiele lat i czy docelowo, chcemy zostać jego właścicielami. Jeśli tak, to możemy wybrać kredyt lub leasing finansowy. W przypadku kredytu, koszty początkowe mogą być wyższe niż w przypadku leasingu, a sama usługa finansowa nie jest aż tak elastyczna pod względem planowania harmonogramu spłat. Leasing natomiast umożliwia nam zaplanowanie całego procesu finansowania z uwzględnieniem bieżących potrzeb z uwzględnieniem wysokość wkładu własnego, wykupu czy miesięcznej wysokości raty leasingu. Jeśli planujemy zakup używanego samochodu, w odróżnieniu od leasingu, gdzie sfinansować możemy pojazd do max. 8 lat, kredyt pozwala na zakup samochodu kilkunastoletniego. Jeśli nie planujemy wykupu samochodu i zależy nam na niskich kosztach miesięcznych oraz niskim lub 0 proc. wkładzie własnym, oferta wynajmu może okazać się najkorzystniejsza. Tym bardziej, jeśli często zmieniamy samochody, w przypadku wynajmu pojazdu nie musimy przejmować się jego wykupem ani ewentualną odsprzedażą na koniec trwania umowy.

_________________________________

źródło:ZPL Wartość środków - leasing+ pożyczka I kwartał 2024 vs 2023 - raport.

Artykuł sponsorowany

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów