Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Sygnaliści – prawa i obowiązki

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jesteśmy dużą firmą transportową, zatrudniamy ponad 200 osób. Jakie obowiązki posiadamy w związku z ustawą o ochronie sygnalistów oraz jakie prawa i obowiązki mają sygnaliści?

Roman, Wrocław 

 

W środę 25 września 2024 roku weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Przepisy wprowadzają do polskiego porządku prawnego unijną dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie prawa i obowiązki mają sygnaliści.

Kim są sygnaliści?

Sygnalistą jest osoba, która zgłasza wewnątrz organizacji lub na zewnątrz naruszenia norm prawnych, o których dowiedziała się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych w zakładzie pracy.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1937 z dnia w 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii definiuje sygnalistę, a więc osobę dokonującą zgłoszenia, jako „[o]sobę fizyczną, która zgłasza lub ujawnia publicznie informacje na temat naruszeń uzyskane w kontekście związanym z wykonywaną przez nią pracą”.

Polska ustawa o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa przez sygnalistę rozumie osobę fizyczną, która „zgłasza lub ujawnia publicznie informację uzyskaną w kontekście związanym z pracą […]”.

Jakie prawa przysługują sygnalistom?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa sygnalista, czyli osoba zgłaszająca nieprawidłowości, korzysta z kompleksowej ochrony prawnej. Obejmuje ona zakaz podejmowania działań odwetowych, zarówno wobec osób pozostających w stosunku pracy, jak i osób świadczących pracę lub usługi na innej podstawie.

Działania odwetowe wobec sygnalisty są zabronione. W przypadku osoby, która:

  • wykonuje, wykonywała lub miała wykonywać pracę na podstawie stosunku pracy, mogą polegać m.in. na:

    • odmowie nawiązania stosunku pracy, 

    • wypowiedzeniu/rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy o pracę, 

    • obniżeniu wysokości wynagrodzenia,

    • wstrzymaniu awansu albo pominięciu przy awansowaniu,

    • przeniesieniu pracownika na niższe stanowisko pracy;

  • świadczy pracę lub usługę na innej podstawie niż stosunek pracy, mogą polegać m.in. na: 

    • wypowiedzeniu lub odstąpieniu, lub rozwiązaniu bez wypowiedzenia umowy,

    • odmowie kontynuowania współpracy, 

    • nałożeniu sankcji finansowych, tj. ograniczeniu lub odebraniu uprawnienia, w szczególności koncesji, zezwolenia lub ulgi.

Sygnalista, który poniósł szkodę w wyniku działań odwetowych, ma prawo domagać się pełnego odszkodowania. Można je otrzymać w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, czyli w 2024 roku wyniesie 7 155,48 zł. Co ważne, jest to minimalna wysokość odszkodowania, która w praktyce może być większa od faktycznie poniesionej szkody i co roku ulega waloryzacji.

Art. 14 ustawy o ochronie sygnalistów

Sygnalista, wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub prawo do zadośćuczynienia.

Obowiązki sygnalisty

Ustawa o ochronie sygnalistów, choć zapewnia wiele praw osobom zgłaszającym nieprawidłowości, nakłada na nich również pewne obowiązki. Osoby zgłaszające nieprawidłowości zobowiązane są do:

  • posiadania uzasadnionych podstaw – oznacza to, że ich zgłoszenie musi opierać się na faktach, a nie domysłach;

  • przestrzegania procedur zgłoszeniowych – oznacza to, że sposób zgłoszenia musi być zgodny z obowiązującymi przepisami.

Sygnalista, który podejrzewa, że w jego miejscu pracy dochodzi do naruszeń, musi zebrać dowody potwierdzające jego podejrzenia. Następnie powinien zgłosić sprawę zgodnie z wewnętrznymi procedurami firmy, a jeśli nie przyniesie to efektu – do odpowiednich organów.
 

Świadome zgłaszanie nieprawdziwych informacji stanowi naruszenie prawa i może skutkować nałożeniem sankcji na sygnalistę.

Odpowiedzialność sygnalisty za dokonanie zgłoszenia lub ujawnienia publicznego dokonanego w złej wierze

Świadome zgłaszanie nieprawdziwych informacji stanowi naruszenie prawa i może skutkować nałożeniem sankcji na sygnalistę.

Art. 57 ustawy o ochronie sygnalistów

Kto dokonuje zgłoszenia lub ujawnienia publicznego, wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.[alert-info]

Omawiane prze­stęp­stwo jest za­gro­żo­ne karą:

  • grzyw­ny, 
  • ogra­ni­cze­nia wol­no­ści, 
  • po­zba­wie­nia wol­no­ści do lat 2.

Co ważne, w okre­ślo­nych przy­pad­kach sąd mo­że wy­mie­rzyć jed­no­cze­śnie ka­rę po­zba­wie­nia wol­no­ści i ka­rę ogra­ni­cze­nia wol­no­ści. Z ko­lei gdy­by orze­czo­na ka­ra po­zba­wie­nia wol­no­ści nie prze­kra­cza­ła ro­ku, sąd mo­że za­miast niej orzec ka­rę ogra­ni­cze­nia wol­no­ści nie niż­szą od 4 mie­się­cy al­bo grzyw­nę nie niż­szą od 150 sta­wek dzien­nych. Ponadto sąd bę­dzie mógł wa­run­ko­wo za­wie­sić wy­ko­na­nie ka­ry po­zba­wie­nia wol­no­ści.

Zgła­sza­ją­cy lub ujaw­nia­ją­cy pu­blicz­nie in­for­ma­cje o na­ru­sze­niu pra­wa, któ­ry dzia­ła w złej wie­rze, nie ko­rzy­sta z ochro­ny wy­ni­ka­ją­cej z prze­pi­sów usta­wy o ochro­nie sy­gna­li­stów. Ozna­cza to, że pod­ję­te wo­bec nie­go dzia­łania ma­ją­ce ne­ga­tyw­ny wpływ na je­go sy­tu­ację praw­ną lub fak­tycz­ną nie są dzia­łaniami od­we­to­wy­mi. Świa­do­me do­ko­na­nie fał­szy­we­go zgło­sze­nia lub ujaw­nie­nia pu­blicz­ne­go na­ra­ża zgła­sza­ją­ce­go nie tyl­ko na od­po­wie­dzial­ność kar­ną, lecz także na od­po­wie­dzial­ność dys­cy­pli­nar­ną i cy­wil­ną.

Co więcej, eksperci prawa wskazują na przepisy prawa karnego (kk), które dodatkowo zapewniają ochronę pracodawcy przed nieuczciwymi sygnalistami:

  • zniesławienie – art. 212 kk,
  • fałszywe oskarżenie – art. 234 kk,
  • zawiadomienie o przestępstwie niepopełnionym – art. 238 kk,
  • naruszenie tajemnicy służbowej – art. 266 kk,
  • nielegalne uzyskanie informacji – art. 267 kk,
  • tworzenie fałszywych dowodów – art. 235 kk.

Oznacza to, że sygnalista, który w złej wierze dokonuje zgłoszenia, może oczekiwać konsekwencji wynikających z tych przepisów.

Ustawa o sygnalistach stwarza mechanizmy umożliwiające przekazywanie informacji o naruszeniach prawa w firmie. W praktyce sygnaliści mogą liczyć na ochronę swoich interesów, pod warunkiem że ich zgłoszenia są dokonywane na podstawie faktów. Natomiast gdy zgłoszenia dokonywane są w złej wierze, wówczas osoba taka musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów