Zapłata za podatek przez członka rodziny - warto wiedzieć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Jestem zobowiązany uregulować zaległy podatek od nieruchomości. Czy może tego dokonać za mnie siostra ze swojego konta?

Tomasz, Katowice

 

1 stycznia 2016 roku weszła w życie nowelizacja ordynacji podatkowej, która stwarza sytuację, w której zapłata za podatek przez członka rodziny została prawnie usankcjonowana. Do tej pory takie zdarzenie powodowało liczne spory wśród organów podatkowych. Jak bowiem wynika z art. 62b ordynacji podatkowej, zapłata podatku może nastąpić także przez:

  • małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę,

  • aktualnego właściciela przedmiotu hipoteki przymusowej lub zastawu skarbowego, jeżeli podatek zabezpieczony jest hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym,

  • inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł.

W przypadkach, o których mowa w pkt 1 i 3, jeżeli treść dowodu zapłaty nie budzi wątpliwości co do przeznaczenia zapłaty na zobowiązanie podatnika, uznaje się, że wpłata pochodzi ze środków podatnika.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów