0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zmiana formy opodatkowania po założeniu działalności

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Założyłem działalność gospodarczą, jednak z powodu niedoskonałej wiedzy na temat księgowości zdecydowałem się na niewłaściwą formę opodatkowania. Wybrałem zasady ogólne, tymczasem bardziej opłacalny byłby ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania? Nadmienię, że nie wystawiłem do tej pory żadnej faktury.

Marcel, Tarnów

 

Co do zasady, wybór formy opodatkowania powinien zostać wskazany przy zakładaniu działalności gospodarczej. Tym samym, jeśli nie uzyskał Pan jeszcze żadnego przychodu, należałoby zwrócić się z wnioskiem do naczelnika właściwego dla Pana urzędu skarbowego o zmianę formy opodatkowania. Oświadczenie to należy złożyć do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym uzyskał Pan pierwszy przychód.

Jeśli jednak uzyskał Pan przychód z działalności, zmiana formy opodatkowania będzie możliwa dopiero na początku nowego roku podatkowego - na złożenie oświadczenia o nowej formie opodatkowania w takiej sytuacji ma Pan czas do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskał Pan pierwszy przychód w nowym roku. Przykładowo, jeśli pierwszy przychód w nowym roku uzyskał Pan w styczni, oświadczenie o wyborze nowej formie opodatkowania powinien Pan złożyć do 20 lutego nowego roku.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów